Porównanie przez apostoła Pawła obowiązków żołnierzy Jezusa Chrystusa [chrześcijan] do dyscypliny i posłuszeństwa żołnierzy tworzących armie tego systemu rzeczy podległe Szatanowi, nie dowodzi popierania przez Boga wojen na naszej planecie – czyli o stosowaniu fałszywych analogii przez przeciwników przestrzegania chrześcijańskiej neutralności

Z jednej z moich dyskusji

4c0e7a82f68bba83c16dcdb2993c9ba1,62,37

Włodek napisał:
 
//Chrześcijanie moga, lecz nie mają obowiązku uczestniczyć w wojnach.//
 
To jest twoje prywatne zdanie, nie poparte ani jednym wersetem biblijnym, więc nie ma z czym dyskutować:
 
1 List do Koryntian 4:6:
 
„A te rzeczy, bracia, tak przekazałem, by je zastosować
do siebie i do Apollosa dla waszego dobra, żebyście na naszym przykładzie nauczyli się reguły: ‚Nie wychodźcie poza to, co jest napisane’”.

 
//Zadałem CI pytanie,które pominąłeś: jakie dobro jest skutkiem tego, że nie stajesz do walki w obronie innych, w rezultacie czego oni giną. Odpowiesz?//
 
To jest pytanie osobiste, w dodatku nieprecyzyjnie sformułowane. Ja dyskutuję tylko na tematy teologiczne. Nie ja się tutaj liczę i moje zdanie, tylko prawo Wszechmocnego Boga. Innymi słowy jeżeli twierdzisz, że mam obowiązek w obronie jednych osób zabijać innych ludzi, to proszę poprzeć taką tezę jakimś wersetem biblijnym.
 
//Ja rozumiem, że w ideologii Świadków Jehowy branie udziału w życiu publicznym jest poważnym grzechem, chrześcijanie jednak nie podzielaja tego zdania.//
 
To jest zamienianie merytorycznej argumentacji na ataki personalne. Nie powinno cię interesować kim ja jestem, tylko co piszę i do tego się odnosić. Popełniasz więc błąd logiczny ad personam.
 
//I w teologii chrześcijańskiej, w ślad za słowami Jezusa oddanie życia za kogoś (np. w czyjejś obronie) jest cnotą, a nie zbrodnią.//
 
Nadużycie przez brak precyzji. Może w teologii, jakiej jesteś zwolennikiem istnieje przyzwolenie na zabijanie w obronie innych, teologia biblijna czegoś takiego nie naucza. Jezus pokazał, jak się oddaje życie za braci i wrogów. Za swoich nieprzyjaciół [oprawców] modlił się podczas swojej egzekucji. Z resztą nie tylko on, ale również Szczepan. Jezus powiedział do Piotra, że KAŻDY [człowiek], który chwyta za miecz od miecza zginie. Paweł [Szaweł] wywlekał chrześcijan z domów – nawet kobiety i dzieci – wodził przed sądy i uczestniczył w egzekucjach. Nigdzie w Biblii nie jest napisane, że ktoś z tych prześladowanych chrześcijan w obronie własnej używał przemocy, aby odeprzeć jego ataki. Podczas pogromów chrześcijan w Jerozolimie uciekali oni do innych miast i krajów. Nikt z nich nie stawiał zbrojnego oporu i nie tworzył bojówek. Innymi słowy postąpili dokładnie tak, jak im nakazał Jezus: ‚Gdy was prześladują w jednym mieście uciekajcie do drugiego”. „UCIEKAJĆIE”, a nie PODEJMUJCIE ZBROJNĄ OBRONĘ swoich rodzin, sąsiadów czy dóbr materialnych . Rozumiesz różnicę w znaczeniu tych słów?
 
//Jeśli oczekujesz ode mnie dowodu w postaci wersetu, który brzmi np.: „Tak, dzieci moje, idźcie na wojnę za swój kraj”, oczywiste jest, że wersetu takiego nie ma.//
 
Ciekawe dlaczego? Za to jest wiele innych, z których w sposób oczywisty wynika, że chrześcijanie nie mogą tak postępować. Cytuję ci je od poczatku naszej dyskusji [nie tylko tobie], jednak nie zauważyłem, żebyś się do jakiegoś odniósł.
 
//Jednak równie oczywiste jest dla mnie, że Biblia wzywa nas do tego, abyśmy troszczyli się o swój kraj i ludzi, którzy żyją obok nas.//
 
Mnie interesuje, czego Biblia naucza, a nie to, co ty byś chciał, żeby było w niej napisane. Sam fakt, że dla ciebie jest coś oczywiste, nie ma dla mnie takiego znaczenia, żeby mnie przekonać do twoich poglądów. Popełniasz błąd logiczny polegający na odwoływaniu się do własnego nmniemania w dyskusjach, w których SŁOWO BOŻE powinno być dla ciebie autorytetem.
 
// chodziło mi o to, że skoro Paweł używa określenia „żołnierz”, oznacza to, iż uznaje ten „zawód”, za obojętny moralnie.//
 
To jest daleko idący wniosek. Paweł odwołał się do przykładu dyscypliny panującej w wojsku, co nie znaczy, że popierał służbę wojskową i ewentualną przemoc czy rozlew krwi, jakich dopuszczali się żołnierze. Jak ci napisałem Paweł zachęcał chrześcijan do tego, żeby byli NAŚLADOWCAMI i ŻOŁNIERZAMI Jezusa, a nie wstępowali do armii np. Nerona. Żołnież jest w każdej chwili gotów do wstawienia się w celu wykonania rozkazu. W tym sensie jego wolność jest w pewnym sensie ograniczona, ponieważ przez 24 h na dobę pełni SŁUŻBĘ. Żołnierze Jezusa również w każdej chwili gotowi są do WALKI DUCHOWEJ, a ich oręż nie jest tej samej natury, jakiego używają żołnierze tego świata:
 
JAKIEGO RODZAJU WOJNĘ PROWADZI ŻOŁNIERZ JEZUSA I JAKIEJ NATURY JEST JEGO ORĘŻ?:
 
2 Kor 10:3-5
 
„Chociaż bowiem chodzimy w ciele, nie prowadzimy boju według tego, czym jesteśmy w ciele. Bo oręż naszego boju nie jest cielesny, ale za sprawą Boga ma moc obalania tego, co silnie obwarowane. Obalamy bowiem rozumowania i wszelką rzecz wyniosłą podnoszącą się przeciwko poznaniu Boga i bierzemy w niewolę wszelką myśl, aby ją przywieść do posłuszeństwa wobec Chrystusa”
 
WYPOSAŻENIE ŻOŁNIERZA CHRYSTUSA ORAZ BROŃ
 
Efezjan 6:14-17
 
„Stójcie niewzruszenie, opasawszy lędźwie prawdą i nałożywszy napierśnik prawości oraz obuwszy nogi w wyposażenie dobrej nowiny o pokoju. Przede wszystkim weźcie wielką tarczę wiary, którą zdołacie zagasić wszystkie płonące pociski niegodziwca. Weźcie też hełm wybawienia i miecz ducha, to jest słowo Boże”.
 
W JAKI SPOSÓB ŻOŁNIEŻ JEZUSA UŻYWA SWOJEJ BRONI?
 
Hebr. 4:12
 
„Słowo Boże jest żywe i oddziałuje z mocą, i jest ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, i przenika aż do rozdzielenia duszy i ducha, a także stawów i ich szpiku, i jest zdolne rozeznać myśli i zamiary serca”
 
ŚWIADKOWIE JEHOWY STAWIANI ZA WZÓR SS-MANOM
 
Adolf Hitler bardzo nienawidził Świadków Jehowy. Przyrzekał nawet, że „wytępi ten pomiot”. Jednak Himler wierność, lojalność oraz odwagę Świadków Jehowy stawiał za wzór podległym mu ss-manom. Czy to znaczy, że popierał ich chrześcijańską neutralność i inne poglądy? Gdyby ktoś tak twierdził, to popełniłby tego samego rodzaju błąd logiczny, jaki ty popełniasz: FALSE ANALOGY [Błąd z niewłaściwej analogii]:
 
481193-7016-13

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s