EGIPT Z CZASÓW MOJŻESZA ODPOWIEDNIKIEM OBOZU KONCENTRACYJNEGO

197

Wzdrygamy się na samą myśl o faszystowskich obozach koncentracyjnych. Nie wszystkie one były fabrykami śmierci tej miary, co Brzezinka koło Oświęcimia, Sobibór czy Treblinka – bezdusznie uśmiercano tam starców, ojców, matki oraz małe dzieci. Polityka innych obozów koncentracyjnych też zakładała eksterminację na dużą skalę (Mathausen, Gusen, Dachau:

https://bioslawekblog.files.wordpress.com/2015/04/10690048_778752515552773_3696753958210466575_n.jpg?w=828&h=569).

foto2

Nie kierowano tam jednak ludzi wprost z rampy do komór gazowych, ale mordowano powoli lecz systematycznie, za pomocą głodu i wycieńczenia w wyniku katorżniczej pracy. Faraon za czasów Mojżesza dopuścił się również ludobójstwa na szeroką skalę i wykorzystał do tego wszystkie możliwe sposoby. Nakazał eksterminację małych chłopców, a innych Izraelitów mordował za pomocą ciężkiej pracy i bezdusznego traktowania. Oprawcy przypominający strażników w obozach koncentracyjnych bili członków ludu Bożego nieustannie ich poganiając stawiając przed nimi wymagania, których nikt nie był w stanie spełnić. Wzywali Boga, jęczeli i być może myśleli, że Jehowa o nich zapomniał. Jednak Bóg pamiętał o swojej obietnicy i w słusznym czasie odpłacił zbrodniarzom za ich okrucieństwa, czyniąc to tak skutecznie i z takim rozmachem, że wieść o tym szła przed Izralitami, gdy ich prowadził do ziemii obiecanej [do Kanaanu] budząc grozę u mieszkańców krain, które przemierzali:

Rodzaju 15:13-14

„A on przemówił do Abrama: „Wiedz z całą pewnością, że twoje potomstwo będzie osiadłym przybyszem w nie swojej ziemi i będą musieli im służyć, ci natomiast będą ich dręczyć przez czterysta lat.Ale ja osądzam naród, któremu będą służyć, i potem wyjdą z wielkim dobytkiem.”

Dzieje 7:6

„Ponadto tak Bóg powiedział, że jego potomkowie będą osiadłymi przybyszami w cudzej ziemi, a tamtejszy lud zniewoli ich i będzie ich uciskać przez czterysta lat.”

Galatów 3:17

„To jeszcze mówię: Przymierza, które Bóg poprzednio uprawomocnił, Prawo powstałe w czterysta trzydzieści lat później nie unieważnia, tak by znieść obietnicę.”

Karając Egipcjan i faraona Jehowa udowodnił , że nie będzie bez końca tolerował gnębienia jego prawdziwych chwalców. Faraon drwił z Jehowy i z jego ludu. Sam uważał się za boga, a Egipcjanie poza nim oddwali cześć różnym innym bogom. Jehowa miał więc sporą konkurencję, ale za pomocą odpowiednich plag pokazał, że  nie są to bogowie, tylko ludzkie wymysły, tym samym pojazując, że tylko On jest jedynym i prawdziwym Bogiem (Jana 17:3).

indeks

https://bioslawekblog.files.wordpress.com/2016/01/10264963_966657870095569_5240683327509352346_n.jpg?w=870

http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2014845#h=13:0-15:0

Oto lud synów Izraela jest liczniejszy i potężniejszy niż my (Wyjścia 1:9).

„Egipcjanie zmusili synów Izraela do robót niewolniczych, tyranizując ich. I uprzykrzali im życie ciężką niewolniczą pracą przy zaprawie glinianej i cegłach oraz wszelką niewolniczą pracą w polu” (Wyjścia 1:13, 14). Faraon kazał nawet zabijać wszystkich nowo narodzonych hebrajskich chłopców (Wyjścia 1:15, 16). Właśnie w tamtym okresie przyszedł na świat Mojżesz. Kiedy miał trzy miesiące, matka ukryła go w trzcinach nad brzegiem Nilu. Tam znalazła go córka faraona i później adoptowała. Dzięki Bożej opatrzności Mojżesz przez pierwsze lata życia był wychowywany przez swoją bogobojną matkę, Jochebed, i wyrósł na lojalnego sługę Jehowy (Wyjścia 2:1-10; Hebr. 11:23-25). Bóg ‛zwrócił uwagę’ na cierpienia synów Izraela i postanowił, że za sprawą Mojżesza wyzwoli ich z ręki ciemięzców (Wyjścia 2:24, 25; 3:9, 10). W ten sposób mieli stać się ludem wyratowanym przez Jehowę (Wyjścia 15:13; Powt. Pr. 15:15).

174180_2_23

Zobacz też:

Czy Świadkowie Jehowy są pacyfistami?

https://bioslawekblog.wordpress.com/2015/04/16/czy-swiadkowie-jehowy-sa-pacyfistami/

https://bioslawek.files.wordpress.com/2015/01/rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.jpg?w=704&h=884

 

Dlaczego Bóg wytępił kananejczyków?

https://bioslawekblog.wordpress.com/2014/12/20/dlaczego-bog-wytepil-kananejczykow/

https://bioslawekblog.files.wordpress.com/2014/12/828.jpg

Boży pogląd na wojny — w starożytności

https://bioslawekblog.wordpress.com/2016/01/25/prawo-boze-jest-nieredukowalnie-zlozone/

[…..] Lud był uciemiężony. Ciągle prosił Boga o ulgę, ale ta nie nadchodziła — przynajmniej nie nadeszła od razu. Ludem tym był wybrany w starożytności przez Boga Izrael. Jego ciemięzcami byli potężni Egipcjanie (Wyjścia 1:13, 14). Izraelici przez całe lata czekali, aż Bóg położy kres egipskiej tyranii. W końcu nastał wyznaczony przez Niego czas na podjęcie działań (Wyjścia 3:7-10). Z Biblii wynika, że osobiście stoczył On wojnę z Egipcjanami. Najpierw sprowadził na nich serię niszczycielskich plag, a potem zgładził faraona i jego armię w Morzu Czerwonym (Psalm 136:15). Jehowa Bóg wystąpił jako „wojownik” w obronie swego ludu (Wyjścia 15:3, 4).

Fakt, iż Bóg osobiście walczył z Egipcjanami, dowodzi, że nie jest On przeciwny każdej wojnie. Czasami do prowadzenia działań wojennych upoważniał Izraelitów. Na przykład polecił im przystąpić do walki z Kananejczykami, którzy odznaczali się skrajną niegodziwością (Powtórzonego Prawa 9:5; 20:17, 18). Nakazał też izraelskiemu królowi Dawidowi walczyć z gnębiącymi ich Filistynami. Dał mu nawet wskazówki co do strategii, która zapewniła zwycięstwo (2 Samuela 5:17-25).

Owe relacje biblijne ujawniają, że gdy Izraelitom zagrażały niegodziwe wpływy lub różne formy ucisku, Bóg akceptował działania wojenne służące obronie Jego ludu oraz prawdziwej religii. Zwróćmy jednak uwagę na trzy istotne czynniki związane z takimi wojnami:

  1. BÓG SAM DECYDOWAŁ, KTO MA PODJĄĆ DZIAŁANIA WOJENNE. Przy pewnej okazji Bóg powiedział Izraelitom: „Tym razem nie będziecie musieli walczyć”. Dlaczego? Ponieważ sam miał stoczyć za nich bitwę (2 Kronik 20:17; 32:7, 8). Postępował tak wielokrotnie, na przykład w związku z wydarzeniami opisanymi na wstępie. Kiedy indziej zlecał starożytnym Izraelitom toczenie wojen mających na celu zdobycie i obronę Ziemi Obiecanej (Powtórzonego Prawa 7:1, 2; Jozuego 10:40).

  2. BÓG SAM DECYDOWAŁ, KIEDY PODJĄĆ DZIAŁANIA WOJENNE. Słudzy Boga musieli cierpliwie czekać, aż nadejdzie wyznaczony przez Niego czas na walkę z uciskiem i niegodziwością.  Wcześniej nie wolno im było przystępować do wojny. Gdy to robili, tracili Boże poparcie. Biblia wskazuje, że kiedy Izraelici ośmielali się podjąć działania zbrojne, na które Bóg nie wyraził zgody, rezultaty były katastrofalne *.

  3. Chociaż Bóg nakazał walczyć z Kananejczykami, to oszczędził niektóre osoby, na przykład Rachab i jej rodzinę

    BÓG NIE MA UPODOBANIA W ŚMIERCI LUDZI, NAWET NIEGODZIWYCH. Jehowa Bóg jest Źródłem życia i Stwórcą rodzaju ludzkiego (Psalm 36:9). Dlatego nie pragnie niczyjej śmierci. Niestety, niektórzy ludzie celowo wyrządzają innym krzywdę, a nawet ich zabijają (Psalm 37:12, 14). Aby powstrzymać takich niegodziwców, Bóg niekiedy pozwalał podejmować przeciwko nim działania wojenne. Ale nawet w czasach, gdy Izraelici prowadzili tego rodzaju wojny, był On wobec ich ciemięzców „miłosierny” i „nieskory do gniewu” (Psalm 86:15). Na przykład nakazał Izraelitom, by zanim wystąpią zbrojnie przeciw jakiemuś miastu, ‛ogłosili mu warunki pokoju’. Dzięki temu jego mieszkańcy mieli szansę zmienić swoje postępowanie i uniknąć wojny (Powtórzonego Prawa 20:10-13). W ten sposób Bóg pokazał, że nie ma „upodobania w śmierci niegodziwego, lecz w tym, by niegodziwy zawrócił ze swej drogi i pozostał przy życiu” (Ezechiela 33:11, 14-16) *.

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s